piątek, 17 czerwca 2016

Pilates – idealna propozycja ćwiczeń dla kobiet w ciąży

Ciąża to okres dużych zmian w życiu kobiety, a sporo z nich obejmuje ciało. Wcale jednak nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z aktywności fizycznej. Przeciwnie, ruch jest jak najbardziej wskazany i z jednej strony pomaga zwalczać dokuczliwe objawy ciąży, z drugiej – przygotowuje organizm na trudy porodu.


Kluczowe jest w tym wypadku dobranie ćwiczeń do potrzeb i możliwości ciężarnej. Niektóre rodzaje aktywności fizycznej mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Na pewno odpadają wszelkie bardzo forsowne i wyczerpujące ćwiczenia, a także te znacznie obciążające kręgosłup.

Oczywiście wiele zależy też od tego, czy przed zajściem w ciążę kobieta prowadziła aktywny tryb życia. Jeśli tak, jej ciało jest przystosowane do większych obciążeń i ćwiczenia mogą być bardziej zaawansowane. Jeśli nie, lepiej zdecydować się na lżejsze zajęcia. W każdym przypadku należy porozumieć się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Spośród zajęć dostępnych w klubach fitness jeden rodzaj jest szczególnie polecany dla kobiet w ciąży – jest to pilates. Dlaczego? Pilates ma wiele zalet, bardzo istotnych dla ciężarnych:
  • daje możliwość nauczenia się kontroli nad ciałem i oddechem
  • relaksuje, uspokaja i wycisza
  • działa na wszystkie grupy i rodzaje mięśni, rozciągając je, uelastyczniając i wzmacniając, co jest szczególnie ważne w przypadku mięśni dna miednicy, grzbietu, brzucha
  • ćwiczenia są łatwe i wykonywane w powolnym, rytmicznym tempie
  • poprawia postawę ciała i eliminuje skurcze i napięcia mięśniowe wynikłe ze złej postawy
  • chroni przed wysiłkowym nietrzymaniem moczu
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęków i żylaków, a także bólów kręgosłupa i głowy
  • poprawia pracę nerek i perystaltykę jelit


Należy dodać, że samodzielne ćwiczenie w domu nie jest najlepszym pomysłem, zdecydowanie lepiej jest wybrać się do klubu i ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora, którego oczywiście trzeba poinformować o swoim stanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz