środa, 14 grudnia 2016

Jaki sport wybrać dla dziecka?

To pytanie może wydać się przewrotne. W końcu to, jaki sport będzie się uprawiało (albo że w ogóle będzie się go uprawiało) powinno być indywidualną decyzją każdej osoby. My jednak mamy na myśli malutkie dzieci, które mają jeszcze ograniczoną orientację w świecie i to od rodziców zależy pokierowanie ich ścieżkami.


Nie od dziś wiadomo, jak ważny jest zdrowy tryb życia, czyli między innymi regularna aktywność fizyczna. Nawyk ruchu zaszczepiony u maluchów będzie procentować całe życie. Dziecko, które pokocha sport, albo chociaż się do niego przyzwyczai, jest o wiele mniej narażone na nadwagę, otyłość i kanapowy tryb życia.

Oczywiście nie każdy sport da się uprawiać już w przedszkolu, gdyż młodziutki organizm nie jest jeszcze na to gotowy. Jednak już kilkuletnie dzieci mogą kopać lub rzucać piłkę, czyli ćwiczyć podstawy gier zespołowych. Na pewno warto pomyśleć o rytmice i innych zajęciach tanecznych, w których udział brać mogą przedszkolaki. Jeżeli chodzi o takie dyscypliny jak łyżwiarstwo figurowe, gimnastyka artystyczna czy balet, im wcześniej zacznie się treningi, tym lepiej.

Wspomniane wyżej sporty wymagają jednak posiadania indywidualnych predyspozycji, czyli są zarezerwowane dla wybranych. Jeżeli dziecko nie przejawia wybitnych zdolności w jakimś kierunku, warto wybrać dla niego dyscyplinę uniwersalną.

Taką jest na pewno pływanie. Jest ono zalecane osobom w każdym wieku i praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Dzieje się tak dlatego, że woda działa amortyzująco i odciążająco. Co więcej, naukę pływania mogą zacząć już niemowlęta! Pierwsza wizyta na basenie może odbyć się już z trzymiesięcznym maluszkiem.

Nie bez znaczenia jest to, że infrastruktura, tj. baseny są dostępne w większości miast, a do pływania nie trzeba specjalnego sprzętu, poza strojem i czepkiem, ewentualnie goglami i płetwami. Pływanie można uprawiać przez cały rok.

Na szczęście wiele szkół decyduje się na zajęcia na basenie w ramach WFu, warto także wozić dziecko na dodatkowe zajęcia, a raz lub dwa razy w roku zafundować mu obóz pływacki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz